Innowacyjne metody leczenia – leczenie nakładkami – Dental Monitoring

  • Leczenie nakładkowe  To obecnie najnowsza i najbezpieczniejsza metoda leczenia ortodontycznego, która w pełni zastępuje aparaty stałe. Niewidoczne nakładki na zęby należy nosić minimum 22 godziny na dobę i wymieniane raz na 1-2 tygodnie. Leczenie kosmetycznymi nakładkami pozwala na wyleczenie wszystkich wad ortodontycznych. Najnowsze systemy leczenia nakładkami prostującymi zęby pozwalają na wprowadzenie do symulacji nie tylko koron zębów ale też ich korzeni i kości co sprawia, że leczenie jest dużo bezpieczniejsze. Nakładki nie utrudniają higieny jamy ustnej, dzięki czemu nie dochodzi do odwapnień na wargowej powierzchni szkliwa, działają z bardzo delikatną siłą, mierzalną na każdym etapie leczenia, co eliminuje ewentualne dolegliwości bólowe i minimalizuje możliwość wystąpienia resorpcji korzeni. Polecane są dla pacjentów z chorobami przyzębia, gdyż są one bezpieczniejsze w porównaniu z typowymi aparatami stałymi. Jest to także idealna możliwość leczenia dla osób z alergią zwłaszcza na nikiel, chrom czy kobalt. Leczenie to jest obecnie z powodzeniem stosowane także u bardzo młodych pacjentów, nawet u dzieci z uzębieniem mlecznym. Nakładki są skuteczniejsze i wygodniejszą metodą w porównaniu do tradycyjnych aparatów zdejmowanych.Przed rozpoczęciem leczenia pacjent zna ilość nakładek, może zobaczyć komputerową symulację przebiegu leczenia, może też zobaczyć, jak będzie wyglądał jego uśmiech po zakończeniu noszenia nakładek. Na początku leczenia wykonywany jest skan uzębienia, lekarz tworzy cyfrowy plan leczenia, określający pożądane przemieszczenia zębów oraz sekwencję w jakiej będą one następowały. Po zatwierdzeniu tego planu następuje przygotowanie i produkcja nakładek, wszystkie są wykonane z bardzo delikatnego materiału, przez co są bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów. Obecnie na rynku jest bardzo dużo różnych systemów nakładkowych. Najbardziej znany w Polsce jest system Invisalign firmy Align, która jako pierwsza wprowadziła tę metodę do leczenia ortodontycznego. Inne systemy stosowane przez profesionalnych ortodontów to popularne w Polsce nakładki Orthero, nakładki Spark firmy Ormco czy wchodzące teraz na rynek europejski nakładki Angle Aligners, oferujące jeszcze więcej rozwiązań przyjaznych dla pacjentów i lekarzy.
  • Dental Monitoring Wykorzystujący sztuczną inteligencję system, który pozwala na zmniejszenie ilości wizyt w gabinecie dzięki regularnym skanom, wykonywanym samodzielnie przez pacjenta swoim smartfonem. Dzięki temu systemowi istnieje też możliwość perfekcyjnej kontroli uzyskanych efektów leczenia korzystając z protokołu retencyjnego oraz obserwacja dzieci w okresie wzrostu jeszcze przed planowanym rozpoczęciem leczenia.
  • System Damona Zamki Damon Q nie wymagają stosowania ligatur, co pozwala na stosowanie niskich sił, optymalnych dla przesuwania zębów i wydłuża odstępy między wizytami nawet do 12 tygodni. Tym samym zmniejsza się całkowita ilość wizyt. Komfort leczenia zwiększa się z powodu łatwiejszej higieny i zmniejszenia dolegliwości bólowych w czasie noszenia aparatu. Leczenie w systemie Damona zmniejsza ryzyko takich powikłań jak resorpcja korzeni czy odwapnienia szkliwa a efekty leczenia są bardziej stabilne. Dzięki wprowadzeniu na rynek zamków bezligaturowych o niskim tarciu znacznie zmniejszyła się konieczność usuwania zębów ze wskazań ortodontycznych.
  • System Insignia To obecnie najnowocześniejsza metoda leczenia aparatem stałym, dostępna w Polsce od jesieni 2010 roku. Zamki klejone w tym systemie, a także łuki ortodontyczne, są przygotowywane indywidualnie dla danego pacjenta w USA, dopasowane do indywidualnej anatomii zębów, precyzyjnie wykonane, aby uzyskać optymalny ruch zębów. Przyklejane są przy użyciu specjalnych „przenośników”, co pozwala wyeliminować możliwy błąd osoby zakładającej taki aparat. Pozwala to na zmniejszenie ilości wizyt w gabinecie oraz skrócenie czasu leczenia. Przygotowanie aparatu poprzedzone jest cyfrowym planem leczenia, gdzie pacjent już przed założeniem aparatu może zobaczyć końcowy jego efekt.
  • Zamki kosmetyczne (kryształowe) Zamki kosmetyczne przy mówieniu i uśmiechu są znacznie mniej widoczne na zębach, zwłaszcza gdy równocześnie założony jest drut w białej osłonce i ligatury w kolorze zęba. Nowoczesne zamki nie ulegają przebarwieniu, ale ligatury elastyczne mogą się przebarwiać pod wpływem niektórych pokarmów i napoi. Sam przebieg leczenia przy zastosowaniu tych zamków nie odbiega w niczym od leczenia przy użyciu tradycyjnych zamków metalowych.
  • Mikroimplanty ortodontyczne Zastosowanie mikroimplantów ortodontycznych (TAD-y) pozwala na przeprowadzanie leczenia ortodontycznego u pacjentów, u których wcześniej było ono niemożliwe np. z powodu braków zębowych. Pozwala na skrócenie czasu leczenia, umożliwia też stosowanie aparatu stałego o ograniczonym zasięgu. Mogą być stosowane w leczeniu nakładkowym, przez co mogą zmniejszyć ilość niezbędnych do wyleczenia nakładek i w ten sposób skrócić czas leczenia.
  • Aparaty typu Trainer Są to miękkie, kolorowe aparaty, do wykonania których niepotrzebne jest pobranie wycisków, co dla małych dzieci może być czasami stresujące. Takie aparaty są stosowane już w uzębieniu mlecznym. Bardzo pomagają w przywróceniu prawidłowej czynności i równowagi mięśniowej, wspomagają leczenie logopedyczne.